Yeni Dünya Düzeninde Kursların Yeri

yeni-dunya-duzeninde-kurslarin-yeri

Yeni Dünya Düzeninde Kursların Yeri

Kurslar özellikle eğitim-öğretim kurumlarına devam edemeyen insanlara Yeni Dünya düzeninde daha huzurlu bir yaşam sürdürmelerine yardımcı olacak bilinçlenmeyi sağlamak için zorunlu kamu hizmetleri arasına alınmalıdır.

Kurslar mesleki ve sosyal hizmet amaçlı açılır. Mesleki kurslar en az 6 aylık. Sosyal hizmet kursları ise konusuna göre zamanlanır.

Özel binek arabası için olan sürücü ehliyet kursları sosyal hizmet kursundan sayılır; ancak, ticari amaçla kullanılacak olan sürücü ehliyetleri ek sürücü meslek kursları açılmalıdır. Örneğin taksi, minibüs, nakliye, iş makinesi, otobüs şoförlüğü için… Kurslar devlet kanalıyla açılıp işletilebileceği gibi özel de olabilirler.

Sosyal hizmet kurslarına özel işletme talebi pek olmayacağından bu işi tıpkı eğitim-öğretim gibi anayasal devlet görevi yapmalıyız. Kurslar halk eğitim aracı yapılmalıdır. Özellikle evlilik ve geçim ekonomisi kursu nikâh koşulu yapılmalıdır. Her 18 yaşına ermiş insan evladını çevre bilinci ve sağlıklı beslenme kursuna çekmeliyiz. Bu kurs da evlilik başvurusunda istenen zorunlu belgeler arasına alınmalıdır.

Ayrıca bireysel ve toplumsal yaşam biçimine kalite getirecek müzik, dans, fotoğrafçılık, resim, el işleri, bahçecilik, yemek ve mutfak, yüzme, çevreci davranış konularında kurslar açmak hayatı güzelleştirecek kamu hizmetlerinden yapılmalıdır. Elbette bu konu başlıkları çoğaltılabilir. Özellikle sosyal hizmet kursları açmak ve işletmek belediyelerin devlet destekli asli görevi yapılmalıdır. İlgili denetim makamınca uygunluğu onaylanan ve hükümetin icra takvimine alınan her belediye kurs tasarımının uygulama giderleri devlet bütçesinden karşılanır. Meslek kursları İş ve İşçi Bulma Kurumu; sosyal gelişim kursları da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından denetime tabidir.

Kamu hizmet birimleri tarafından açılan meslek ve sosyal hizmet kursları ücretsizdir. Özel sermaye devletin meslek kurslarını yetersiz buluyorsa kendine eleman hazırlamak için iş ve meslek kursları açabilir. Özel sektörün sırf kendine kaliteli iş gücü sağlamak için açtığı kurslar ücretsizdir; nihayetinde kendi sermayesi için işgücü hazırlayacaktır. Bunun dışında sadece mesleki eğitim veren fakat istihdam garantisi vermeyen özel meslek kursları ücretli olabilir.

***

Tüm eğitim-öğretim kurumlarında olduğu gibi tüm kursların da uygarlık amacı bilgiden bilinç yapabilen özgür ve özgün düşünceye kendini somutlaştırma fırsatı sağlamaktır.

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.