Umut Dolu Çoçuklar

Umut Dolu Çoçuklar

Umut Dolu Çoçuklar

Çocukların problemlere yani olumsuzluklara yöneltmek yerine güçlü yönlerini geliştirirsek zorluklarla mücadeleyi bilen, yaşama ümitle mutlu bir şekilde bakan gelecek nesil yetiştiririz. Unutmamalı ki değişlikler sadece çocuklar da olmamalıdır, ebeveynlik becerilerimiz de değişiklikler olabilir.

Çocukların zorluklarla savaşmalarını , zorluklara göğüs germeleri ve anlamlı, yetkin bir yaşam sürdürebilmeleri için iyi bir eğitim ve sevgi dolu anne-babanın yanında tıpkı yetişkinler gibi mücadele edebilen, olumsuzluklardan her problemde yılmayan, yaşama iyimser ve umutlu bakmalarını sağlayacak beceriler edinmeleri gerekir.

Mutlu ve pozitif bakış açısı becerileri insanlığın güçlü yönlerindendir ve zihinsel-fiziksel olarak bireyleri sağlıklı olabilmenin yanı sıra mutlu olabilmeyi de gösterir. Birçok araştırma bu özelliklerin gençleri  intihara, depresyona desteklemeyip bu durumlara  karşı koruduğunu, bir nevi kalkan görevi yaptığını bulgulamıştır. Aslında bu araştırmaların anlatmak istedikleri şu : Çocukları yetiştirme tarzımız olumsuz yönlerine odaklanmak ve bu yönleri düzeltmek yerine güçlü yönlerine odaklanır ve bu güçlü bulunan yönlerini temelden yani kökten alıp daha fazla bir şeyler katıp, geliştirmelerine belli bir ortam ve belli bir imkan sağlarsak sağlıklı bir şekilde, zorluklarla savaşan, mücadele etmeyi bilen, güçlüklerden yılmayan ve hayata ümitle bakan  gelecek nesilleri yetiştirmiş olacağız. bura bunun için ebeveynler neler yapabilir?

Empati kurun: Her ilişkinin temeli empatiye dayanır.  Empati, çocuğun her davranışını , yaptığı her hareketi onaylamak anlamına tabi ki gelmemektedir; sadece bakış açılarına, görüşlerine değer verdiğiniz, bir nevi onları önemsediğinizi göstermektedir. Ebeveynler olarak empati seviyenizi belirlemek adına şu soruları kendinize sorabilirsiniz: Çocuğumun beni nasıl tanımlamasını isterim? Çocuğum beni nasıl tanımlamak istiyor?

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.