Şişe Kapaklarını Kullanarak Eğlenceli Matematik

sise-kapaklarini-kullanarak-eglenceli-matematik

Şişe Kapaklarını Kullanarak Eğlenceli Matematik

Anne baba olmak aslında bazen dersler konusunda ‘koçluk’ yapmak anlamınıda taşıyor hem okuldaki derslere  destek hem de eğitici öğretici bir şekilde beraber vakit geçirmek tabi ki matematiği çoçuğunuza sevdirmek için onlara evde eğlenceli  aktiviteler bulmak ,alıştırmalar bulmak görevimiz 🙂 Bu  okuyacağınız kapak çalışması da çok  eğlenceli bir aktivite ve matematik kategorisine giriyor hem çok kolay hem de çok eğlenceli..

Öncelikle size 12 tane renkli kapak , iki tane zar ve kalem kağıt gerekiyor

Kapakların iç kısmına kağıtla yazdığınız rakamları makasla kesip yapıştırın ya da pratik yöntem ileri doğru kağıtları ittirin ki düşmüyor.

Bir A4 kağınada  kapakların etrafından çizerek yuvarlak şekiller yapın ve  daha  sayıları içine yazın. Şimdi de zar atın önce tek zarla bu oyuna başlayın. Örneğin 4 rakamı geldi kapakta  4 rakamını yazana bulup kağıt üzerine o kağağın  kapamasını isteyin.

Daha sonra oyunda iki zara geçin aslında burada toplama işlemi de yapabilirsiniz ama eğer çocuk küçükse tabiki yine tek tek rakamları yerleştirme işlevine  devam edersiniz. Mesela bir zarda 3 rakamı geldi diğerinde 4 ikisini toplayınca kaç olur ? İster zardaki noktaları saymasını gösterin isterseniz parmak hesabı ile sonuç 7 bulunur ve üzeri kapanır.

Ayrıca daha fazla kapakla çalışabilirsiniz kapakların iç kısmına +   işareti, x işareti, –  işareti gibi dört işlemin simgeleri olan işaretlerini ve eşittir = işareti yazarak basit bir şekilde  toplamalar ve çıkarmaları oyunlarla beraber yapabilirsiniz.

Matematik seven çocuk ileride matematik dalında başarılı oluyor bunu unutmayın korkutarak sevdirerek emek göstererek sadece öğretmene ya da çocuğa bırakılmamalı eğitim hayatı bu uzun bir yol öyle ya da böyle yan yana yürümelisiniz 🙂

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.