Sınavlar Sistemimiz Nasıl?

Sınavlar Sistemimiz Nasıl?

Sınavlar Sistemimiz Nasıl?

   Yaşamımız adeta sınavlara odaklandı. Personel giriş sınavlarında üniversite veya kamu personeli seçme sınavı sonucunun yanı sıra  sağlık,  mülakat, spor ve bazı kurumların tekrar yaptığı yazılı sınavdan da başarılı bir şekilde geçmeniz gerekiyor. Gençlerimiz ,çocuklarımız hatta yetişkinlerimiz sınavla beraber yatıp, sınavla beraber kalkıyorlar.

   Sınavlarda sorulan  test soruları ve bu sınavların sonuçları gerçekten çocukların yeteneklerini ,becerilerini ve başarılarını ortaya çıkarıyor mu? Sınavlarda yüksek ve iyi bir sonuç alan  adaylar, diğer adaylardan veya kişilerden daha mı zeki?

  Çocuklarımız ve gençlerimiz  evde, okulda, dershane de bulundukları her ortamda test çözmektedir. Sabahtan akşama test. Çoğu gece uyurken rüyasında bile  test sorularını çözmeye çalışıyordur. Ekonomik ve maddi durumu iyi olan aileler çocuklarını daha ilk seviye olan ilkokuldan başlayarak özel ders aldırmakta ve dershanelere göndermektedir. Özel öğretmenlere ve dershanelere tonlarca lira para ödenmektedir.

  Tamam özel dersi anladık diyelim. Çocukların sürekli dershanelere gitmesi ve çoktan seçmeli testlerde cevaba verdiği doğru ve  yanlışla yapılan  başarılarının değerlendirilmesine ne diyeceksiniz. Çocukların ve bireylerin yetenekleri , becerileri ve hatta  başarılılarının testlerle ölçülmesin doğru olmadığı bir gerçek.

   Çoktan seçmeli testler çocukların zekâlarını geliştiriyor mu? Hayır. Milli eğitim bakanı Sayın Nabi Avcı seviye belirleme sınavlarının içeriğinin değiştirileceğini açık uçlu sorular sorulacağını ve öğrencilerin performanslarının sosyal, spor etkinlikleri ve akademik çalışmalarının değerlendirileceğini açıkladı. YÖK ve üniversitelerinde bu konuda çalışma yapmaları gerekir.

  Öğrenci seçme, yerleştirme ve bütün sınavlarda adayların ilgi, yetenek ve zekâlarını ölçmeye yönelik ucu açık olduğu test soruları ve içinde yaşadığımız ve bir ömür geçirdiğimiz  zamanın  gereklerine ve ihtiyaçlarına uygun hazırlandığında çocukların ve adayların sosyal ve bilimsel etkinliklerde  ( resim, müzik, tiyatro, bilgisayar, araştırma, buluş vb. ) yetenek ve başarılarına da ek puanlar verildiği sürece sınavlara gösterilen tepkiler büyük ölçüde azalacak, adaylar,  bireyler sosyal etkinliklere yönelecektir. Bu ülkemizin gelişmesini ve ilerlemesini sağlayacaktır.

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.