Özel Derse Farklı Bakış

36420

Ülkemizde özel ders, eğitim basamaklarının her kademesinde büyük ilgi görüyor. Çünkü sınavlar ve önde olma yarışı tüm hızıyla devam ediyor. Biz de yeni eğitim öğretim yılının başlamak üzere olması sebebi ile,“Evde Özel Ders” hizmetini kurumsal bir bünye içinde sunmaya başlayan Univerist Eğitim’in Kurucusu, Eğitimci Serdar Bilgin’le konuştuk.

 

E-dergiden okumak içinhttp://www.acibademdergisi.com/2016/sayi56/index.html#14

“Evde özel ders” girişiminizden biraz söz eder misiniz? Neler yapıyorsunuz?

Univerist Eğitim çatısı altında yıllardır eğitim alanında çözüm üreten bir firma olarak yaptığımız tüm işlerde zamanın çok değerli olduğundan yola çıkarak çalışmalar yaptık. “Evde Özel Ders” projesini de kurumsal çatımız altında yapılandırırken aynı anlayıştan yola çıkarak, öğrenci ve velilerimize sağlıklı bir alt yapı ile sunmaya çalıştık.

Öğrencilerimize kendi ortamlarında, kendi hedef ve kariyer planlarına uygun kendi alanında başarısını ispat etmiş, güvenilir öğretmenlerle her branşta, evlerinin güvenilir ve rahat ortamında zaman kaybı olmadan özel dersle kalıcı öğrenme imkanı sunuyoruz.

Şirketinizden özel ders almak isteyenler, ne gibi imkan ve avantajdan yararlanabilecekler?

Bugün özel ders bir çok öğretmen tarafından verilmektedir. Ancak gördük ki çoğu velimiz öğrenciye uygun, onu gerçekten başarıya taşıyacak öğretmeni bulmakta sıkıntı yaşıyor. İşte tam da bu noktada bizim fonksiyonumuz başlamaktadır. Özel derste başarıyı getiren en önemli unsur öğrencinin öğretmenini sevmesidir. Öğrencimizin okuduğu okul, hedef ve beklentilerine cevap verebilecek en uygun öğretmenimizi seçerek veliye tavsiye ediyoruz. Tabi kurum olarak burada öğretmen seçimi konusunda büyük titizlik gösteriyoruz. Öğretmenlerimizi seçerken, tecrübe ve bilgi yeterliliği, mezun olduğu okul ve yılı ile özel ders tecrübesi gibi kriterleri ön planda tutuyoruz.

Derse başlamadan önce öğrencimizi tanıyor ve durumunu tespit etmek maksadı ile bir check uptan geçiriyoruz. Diğer taraftan özel derse karar vermeden önce aile ile mutlaka görüşme ve örnek ders yapıyoruz. Her ay aile ile görüşüp öğretmen ve dersler hakkında aileden geri bildirim alıyoruz. Ailenin memnun kalmaması durumunda öğretmen değişikliği öneriyoruz. Çalışma süresince her ay sonunda öğrencimizin durumunu aileye rapor halinde sunmaktayız.

Bizde öğrencinin eğitim sürecini sadece öğretmenimiz takip etmez. Kadromuzda her öğrencimizin durumunu takip eden eğitim danışmanlarımız, sınavlara hazırlıkta özel ders tecrübesi olan, iyi üniversitelerden mezun uzman öğretmenlerimiz ve öğrencilerimize yol arkadaşlığı yapan, okul ve sosyal yaşam üçgeninde dengenin kurulmasına yardımcı olan, verimli ders çalışma teknikleri, etkili öğrenme yolları ve motivasyonu üst düzeyde tutan öğrenci koçlarımız yer almaktadır. Kısacası tam bir ekip çalışması yürütülmektedir.

Özel ders dışında öğrenci koçluğu da yapıyorsunuz. Öğrenci koçluğu özel dersin bir parçası mıdır? 

Özel ders paketlerimizi satın alan öğrencilerimize ayda bir seans “eğitim koçluğu” hizmeti ücretsiz olarak verilmektedir. Bu konuda da yetkin bir kurum olduğumuza inanıyoruz. Univerist Eğitim, Koçluk, Danışmanlık şirketimiz bünyesinde öğrenci koçluğu, sınav koçluğu, kariyer koçluğu, ebeveyn koçluğu hizmetleri de profesyonel olarak vermekteyiz.

Hangi bölgelerden gelen taleplere cevap verebiliyorsunuz?

Başta İstanbul Anadolu Yakası olmak üzere, İstanbul her ilçe ve mahallesinden gelen bütün taleplere cevap verebiliyoruz. Velilerimiz TEOG, YGS-LYS hazırlık ile ilkokul, ortaokul ya da lise düzeyindeki her ders için bize başvuruda bulunabiliyorlar. Ayrıca çocuklarla kaliteli vakit geçirecek, eğitici rol üstlenecek ve ödevlerine yardımcı olacak öğretmen ihtiyacına da cevap vermek üzere çok geniş bir yelpazede hizmet veriyoruz.

Neden özel ders?

Bir sınıfta yer alan öğrencilerin hiçbiri aynı seviyede değildir. Öğrenme hızları farklı olabileceği gibi, bildikleri de birbirinden farklı olabilir. Dahası öğrenme metotları da uyuşmayabilir. Özel ders bu soruna en etkili çözümü sunar. Öğretmen sadece öğrencinin ihtiyaçlarına yönelerek, okulda haftalarca anlatılacak konuları çok kısa bir sürede kavratabilir. Öğrenci ile öğretmen arasındaki iletişim en ileri düzeyde olduğu için; öğrenci, hiçbir şeyi kaçırmadan, atlamadan anlatılan konuyu en ince ayrıntısına kadar öğrenmiş olur.

Özel ders öğrencinin kendisini daha iyi tanımasına da olanak tanır. Kalabalık bir sınıf içerisinde öğrenci kendisini, beceri ve eksiklerini görmekte zorlanabilir. Ancak özel ders esnasında, eğitmenle birebir diyalog kurarak, kendisi için daha etkin bir rehberlik hizmeti alabilir.

Özel ders özellikle sınavların yaklaştığı, öğrencinin kendisini hazır hissetmediği dönemlerde çok etkili ve başarılı bir rol oynar. Aynı zamanda öğrencinin zamandan ciddi oranda tasarruf etmesini sağlar.

Özel dersi sadece zayıf öğrenciler mi tercih etmektedir?

Hayır. Özel ders talebinde bulunan öğrencilerimizin ihtiyaç ve hedeflerine göre ders verdiğimiz için, iyi, çok iyi, orta ya da zayıf öğrenci farketmez, tüm öğrencilerimiz bir adım daha önde olabilmek için tercih etmektedirler. Öğretmenlerimiz her öğrenci için özel program yaparlar ve sorun gördükleri noktalara yoğunlaşırlar.

Her yaş grubu özel ders almalı mı? Faydalı olur mu? Siz ne öneriyorsunuz?

Elbette, ancak özel derse başvurmadan önce mutlaka teşhis konmalı ve ihtiyaç gözetilmelidir. Bunlar yapılmadan, öğrenci ve öğretmen uygunluğu etüt edilmeden acele verilecek bir karar faydadan çok zarar getirebilir ve eğitimin bir günlük değil, uzun soluklu bir süreç olduğu unutulmamalıdır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.