Özel Ders Nedir, Neden İhtiyaç Duyulur?

Özel dersin öğrencilerin başaılarına etkisi var mıdır?

Özel Ders Nedir, Neden İhtiyaç Duyulur?

Özel Ders Hizmeti; öğrencinin öğretmeni ile bire bir şekilde işlediği, ders ile ilgili sorularını daha rahat sorma fırsatının olduğu , daha az sürede daha fazla şeylerin öğretildiği derslerdir. Okul derslerindeki eksiklikleri en aza indirmeye yönelik veya YGS, LYS, DGS, KPSS gibi kariyere adım sınavlarında başarılı olmaya yönelik amaçlarla talep edilebilir. Matematik dersinin diğer derslere oranla daha zor anlaşılması sebeni ile Matematik ve Geometri özel ders hizmetleri diğer derslere oranla daha fazla tercih edilmektedir. Sınavdan sınava sadece defter notlarıyla ders çalışan öğrenciler özel ders hizmeti ile hem çok farklı kaynaklardan hem de programlı bir şekilde çalışmış olurlar ve başarıyı yakalarlar.

Peki geleneksel sınıf ortamında anlaşılmayan dersler nasıl oluyor da bir kaç saatlik özel derste anlaşılabiliyor. Şimdi bu sorunun cevabını verelim.

  • Özel ders hizmetlerinde öğretmen öğrencinin kapasitesini,hazırbulunuşluluğunu gözlemler ve konuyu o düzeye göre anlatır.Geleneksel sınıf ortamında ise her öğrencinin bilgi ve algılama düzeyinin farklı olmasından dolayı konu işlenirken öğrencinin konuyu kolay ya da zor bularak ilgisinin dağılmasına yol açar. Dersin herhangi bir anında ilgisi kaybolan öğrenci tekrardan motive olmakta zorlanır ve dersi anlayamaz.
  • Öğrenci özel ders hizmetlerinde öğretmenin sorduğu soruların tek muhattabı konumundadır. Bu yüzden derslere olan ilgisi daima aktif olur.Geleneksel sınıf ortamındaysa sorular ile bütün talebelerin ilgi ve motivasyonunu canlı tutmak zor bir iştir.
  • Geleneksel sınıf ortamında işlenen konu ile ilgili bir ve ya birden fazla soru çözülürken özel ders hizmetlerinde konu hakkındaki en ucu açık sorulara kadar yer verilir. Konunun ulaşabileceği en zor kısımlara kadar değinilmesi nedeniyle özel dersler talebeye kendine güven verir.

Bu listeyi uzatmak mümkün ama başlıca bir kaç sebebin üzerinde durmayı yeterli diye düşünüyorum. Gelenekse sınıf ortamında öğrenmenin zorlukları bunlar. Biraz da geleneksel sınıf ortamında Matematik öğrenmenin zoruklarından bahsetmek isteriz.

Matematik yapısı itibariyle sadece dinleyerek öğrenilecek bir ders değildir. Matematikte herhangi bir konuyu öğrenmek için çok fazla pratik yapmak gerekir. Dinleme, öğrenme, öğrendiklerini uygulama ve tekrar etme düzeylerini tamamlanmadan Matematikte başarıya ulaşmak çok zordur. Talebeler genelde sınıf ortamındaki derslerde yeterli uygulama yapma imkanı bulamazlar ve konuyu öğrenemezler. Özel derste ise öğretmen konuyu anlattıktan sonra kalemi öğrenciye verir ve soru çözümlerini öğrenci yapar. Şüphesiz öğrendiklerini o anda uygulama fırsatı bulan öğrenci bu pekiştirmeyle daha iyi öğrenmiş olur. Verilen ödevlerle tekrar etme ve pratik  kısmı halledilerek öğrenilen bilgilerin kolay bir şekilde hafızandan silinmemesi için en doğru öğrenme şekli yapılmış olur.

Sonuç olarak Matematik zor bir ders değildir. Sadece Matematik öğrenirken diğer derslere göre daha farklı bir yöntem izlenilir. Bu stratejiyi keşfedebilen öğrenci matematikte başarıya ulaşır. Özel ders hizmetinde öncelikli hedef öğrencinin bu yöntemi keşfetmesini sağlamaktır.

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.