Özel Ders Almak Faydalımıdır?

Özel Ders Almanın Ne Gibi Faydaları Olabilir?

Özel Ders Almak Faydalımıdır?

Öğrencinin öğrenim hayatı devam ederken bir şeyler yanlış gittiğinde veliler sorumluluk sahibi olanlar olarak bir çözüm ararlar. Sorunun nereden kaynaklandığını ortaya çıkarmak için okul, öğrenci, öğrencinin arkadaş çevresi gibi bir çok şeyi sorgularlar. Bu sorgulama sonucunda eğer ki yanlış giden şeyi bulamazlarsa o kilit soru hakkında düşünmeye başlarlar: Özel ders almak faydalımıdır? Özel ders almak yanlış giden şeyleri düzeltir mi?

Tabiki bu sorunun cevabı o kadar basit ve kısa değil. Özel ders almak her koşulda tartışmasız faydalıdır fakat yanlış giden herşeyin tek ilacı olamayabilir. Öğrencinin dersleri kötüye gidiyorsa bunun bir çok sebebi olabilir. Bu durumda sorunu iyi teşhis etmek gerekir. Öğrenci matematikten kötü sınav sonuçları alıyorsa öğrenci öğretmeni anlamıyor olabilir, matematiği anlamıyor olabilir, sınav korkusu/sınav heyecanı yaşıyor olabilir, dikkat dağınıklığı ya da dikkat eksikliği olabilir, hatta hepsinin ötesinde okulu sevmiyor bile olabilir. Özel ders almak sorunu teşhis etmede yardımcı olacağı için faydalıdır. Tabiki öğretmen bu aşamada sorunu teşhis etme bilinciyle yaklaşmalıdır. Sorun teşhis edildikten sonra dersle alakalı olsun ya da olmasın yapılması gereken ekstra şeyler olacaktır. Örneğin öğrenci dikkat dağınıklığı sorunu yaşıyorsa özel dersten ayrı olarak bu rahatsızlıkla alakalı klinik tedavisi alması gerektiği rahatlıkla söylenebilir.

Peki tüm bu olasılıkların dışında düşündüğümüzde, yani birşeylerin yanlış gitmediği durumlarda özel ders almak faydalımıdır? Keman çalmayı öğrenmek isteyen bir kişinin grup dersleri yerine özel ders tercih etmesi daha mı çabuk öğrenmeyi sağlar? Ya da yabancı dil öğrenmek isteyen kişinin yurtdışında bir dil okuluna gitmek yerine özel ders almayı tercih etmesi daha mı yararlıdır? Özel ders almak daha önce söylediğimiz gibi her koşulda tartışmasız faydalıdır ama her zaman en faydalı seçenek olmayabilir. En faydalı seçeneği belirleyecek olan ise öğrenme sürecinde edinilen tecrübelerdir.

Özetle söylersek; özel dersi kendi başına bir çözüm olarak değil, çözümün olmazsa olmaz parçalarından biri olarak görmek bizi başarıya götürecek yoldur diyebiliriz.

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.