Okulun Başarıdaki Etkisi

Okulun Başarıdaki Etkisi

Okulun Başarıdaki Etkisi

Genellikle büyük şehirlerde ve kırsal alanda okulların evlere uzak oluşu okul başarısını etkilemektedir.

Almanya’da öğrenci sayısının özellikle kırsal bölgelerde her geçen gün azalması beraberinde birçok öğrencinin gidebileceği merkezlere okulların kurulmasını getiriyor. Bu da birçok öğrencinin okul yolunun uzaması anlamına geliyor. Bu projenin sonucu olarak bakıldığında  öğrencilerin günde iki saat veya daha uzun süreyi okul yolunda geçirmesi artık anormal değil.

Okul yolunun aldığı süre ve çeşidinin öğrencilerin okuldaki verimini ne derece etkilediğini araştırdıklarını ifade eden öğretim üyesi Profesör Doktor Rummer, yaptığı çalışmalarda ev ve okul arasındaki geçen zamanı, toplu taşıma araçları veya şahsi araçlarla okula gelenleri, uyku saatini ve ödevlerin yapılmasını da  göz ardı etmedi.

Araştırmada çocukların  tramvay,minibüs,otobüs ve arabada okula gidebilmek için geçirdikleri zaman  uzadıkça, okul notlarında daha çok düşüş tespit edildi. Okula gidiş yolunun uzamasında bir tane olumsuz sonuç daha bulunmuş.Buna göre öğrencilerin taşıma araçlarında geçirdikleri süre uzadıkça uyuyarak geçirdikleri zamanda  kısalıyor.

İlginç bir şekilde yaya ya da bisikletle okula gidenlerde başarıyı olumsuz yönde etkileyen bir  yönü bulunmadı aslında. Profesör Doktor Rummer, “Yaptığımız analizlere göre öğrencilerin başarısını ilk etapta daha az uyku veya evde öğrenim için geçirilen daha az vakit belirlemiyor.” dedi. Araştırmadan çıkan sonuca göre olumsuzluklara okul yolunda taşıtlarda geçirilen uzun süreler sebep oluyor. Uzmanlar bu sonucun üstün başarıya sahip çocuklar için geçerli olmadığını, aksine orta seviyede olan ve evi okula uzak mesafede olan lise öğrencileri için geçerli olduğunu dile getirdi.

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.