Ne Stresi,Daha O Çoçuk!

ne-stresi-o-daha-cocuk

Ne Stresi,Daha O Çoçuk!

Günümüzde bizi en çok etkileyen ve rahatsız eden durum strestir. İş hayatının ve sosyal yaşamının içerisinde bulunan olaylar bizi her türlü  şekilde etkiliyor ve üzerimizde stres etkisi yapıyor. Peki bu stres sadece büyüklere özgü bir şey mi yoksa çocuklar da bu stresi yaşıyor mu?

Evet, çocuklar da bizim gibi stres yaşayabilir. Onlarda da stresin ortaya çıkmasının birçok nedeni bulunuyor. Karınlarının acıkmaları, vücudlarının ve zihinlerinin yorulmaları, ailedeki düzensizlik, ebeveynlerin ayrılması ve kardeşlerin doğması gibi nedenlerden etkilenebiliyorlar. Çocuklar stresli oldukları zaman bunu sözlü olarak dile getirmeseler de gösterdikleri tavır  belli edebilirler. Bu kademede velilere çocuklarını dikkatli bir şekilde gözlem yaparak  takip etme görevi üstlenmeleri gerekmetedir. Davranışlarında oluşan değişiklikleri izleyerek onların bu stresi üzerlerinden çıkarıp yok etmelerine yardımcı olmaları gerekiyor. Aileler çocuklarını yakından gözlemlemeli ve davranışlarını iyi bir şekilde gözlem yapmalıdır.

Tamam o zaman ama  çocuklar stresli olduklarında dışarıya nasıl belli ediyorlar?

Çocukların stresli olduklarını anlamamıza yardımcı olabilecek bazı davranışları şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Uyku düzeninde değişiklikler.
  2. Yemek yeme alışkanlığında değişiklikler.
  3. Tuvalet alışkanlığında değişiklikler.
  4. Ağlama.
  5. İçe kapanıklık.
  6. Sinirli olma ve şiddete ilgi duyma.
  7. Kendini sürekli olarak hasta gibi hissetme.

Yukarıda saydığımız durumlar çocukların stresli oldukları zamanlarda ortaya koydukları bazı davranışlardır. Aileler bu tip davranışları fark ettiklerinde hızlı bir şekilde çocukları üzerindeki strese karşı önlem almalıdırlar. Ebeveynler olarak çocuğunuza karşı bu durumlarda daha ilgili olmalısınız. Stresi atlatmalarında çocuklarınıza destek olarak psikolojik anlamda onları rahatlatın. Çocuğunuzun kendisini ifade etmesine yardımcı olun. Ebeveynlerin bu şekilde davranmaları çocukların stresten daha hızlı bir şekilde kurtulmalarına yardımcı olacaktır.

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.