Matematikte Özel Ders Niçin Gereklidir?

Matematikte Özel Ders Niçin Gereklidir?

Matematikte Özel Ders

Matematik diğer derslere karşılık daha zor anlaşılan bir derstir. Her yıl üniversite giriş sınavlarında sınava girmekte olan  adayların neredeyse yarısı  Matematikten sıfır  çekmişlerdir. Ygs için 2012 senesinin verilerine baktığımızda sınava girmekte olan adayların 1 milyon 870 bin öğrenciden 870 bin 080 öğrencinin Matematikten  tek bir soru bile doğru cevaplayamadığını görürüz. Bu sonuçlar hepimizin bildiği şu gerçeği doğruluyor ki öğrenci Matematiği yapılabildiği takdirde öğrenim yaşamında da başarılı oluyor.

Matematik diğer sayısal derslerle olan ilişkisi açısından bakıldığında önemlidir. Sayısal bölümündeki bir öğrenci Matematikte başarısız olduğu takdirde  Fizik, Kimya ve Geometri derslerinde de benzer bir sonuçla karşılaşabilir. Ya da tam tersi şekilde Matematik özel dersi alan bir öğrencinin diğer sayısal dersleri notlarında da yükselme görülür. Fizik, Kimya ve Geometri derslerindeki bir çok konu Matematik becerisi, denklem çözme yeteneği ve aritmetik işlemleri iyi yapabilmeyle doğrudan orantılıdır. Bu anlamda Matematik dersi aslında sayısal diğer derslerin de temelini oluşturur.

Özel ders almak ise günümüzde Matematik dersini anlayabilmek ve başarılı olabilmek için uygulandığı görülen  ve en bilinen yöntemlerden biridir. Matematik özel dersi bol uygulama içerir. Dersi bütünüyle anlamak  için gereken  sorular özel derslerde çözülür. Okul derslerinde konuyla ilgili soruları öğretmen çözerken özel derslerde konuyu öğretmen anlatır, soruları ise öğrenci çözer. Öğrenci Matematik dersini dinlerken diğer derslere karşılık kafasında daha çok soru işareti belirir. Matematik özel derslerinde öğrenci kafasında beliren bu soruları daha rahat bir şekilde fırsatı bulur.

Öğrenci özel derslerde soruları yapabilmeyi öğrendiği kadar soruları hızlı ve kısayoldan yapabilmeyi de öğrenmiş olur. ÖSYM sınavlarına dönüp baktığımızda  süreyi doğru kullanmanın da  önemli olduğunu görürüz. Matematik dersinde ki amaç  sadece soruyu çözmek değil soruyu hızlı bir şekilde çözmek de nihai başarı için son derece önemlidir. Bu da Matematikte özel dersi gerekli olduğunu ifade edenler arasındadır.

Matematik dersindeki başarının genel anlamda bakıldığında çok düşük olmasının sebebi  Matematiğin bu bahsettiğimiz özelliklerinin olduğunu söyleyebiliriz.

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.