Matematikde De Başarılı Olunabilir

Matematik dersinde nasıl başarılı olunur?

Matematikde De Başarılı Olunabilir

Matematik sadece dersi dinleyerek ve sınavdan bir gün önce çalışarak yapılabileceğiniz bir ders değildir. Bu tarz  çalışmalar  sizin için belki sınavlar  geçer bir not almanızı sağlayabilir ama uzun sürede size hiçbir katkısı olmayacaktır.

Matematikte başarıyı yakalamak için önce derslerde iyi bir performans göstermek gerekir. Çünkü derste konuyu dinlemezseniz zor olan işiniz dahada zorlaşacaktır. Derste konuyu anlamak için gerekli olanları şöyle bir kaç madde halinde  sıralayabiliriz.

  • Derslerde aklınıza takılan tüm soruları sorun. Sorduğunuz her soru size ayrı bir yol açar.
  • Hoca tahtada bir soruyu anlatırken onu izlemek yerine kalemi elinize alın ve soruyu siz de kendi başınıza çözmeye ve anlamaya çalışın. İzleyerek konuyu öğrenmeye çalışmak oldukça güçtür. Matematikte izleyerek öğrenmeye çalıştığınız bilgiler akılda kalması güç olan bilgilerdir.
  • Düzenli ve ayrıntılı not alın. Çünkü dersten sonra tekrarlarınızı kitap ya da farklı bir kaynaktan değil kendi not defteriniz üzerinden yapmanız oldukça yararlı olacaktır.
  • Derste öğrendiğiniz konularla ilgili dersten sonra bol bol soru çözerek pekiştiriniz. Çözemediğiniz soruları mutlaka çözdürün. Çözebildiğiniz her soru bilgilerinizin pekişmesine, çözemeyipte çözümünü öğrendiğiniz her soru ise yeni bir bilgi ve yeni bir bakış açısı kazanmanız manasına gelecektir.

Matematikte başarıyı yakalayabilmek  için Matematiğin temelini ve yapısını da iyi anlamak gerekir. Matematik konuları birbiriyle ilişkili konulardır. Yani öğrencinin Matematikte bir konuda başarılı olması için öğrencinin o konudan önce gelen konuları da iyi anlamış olması gerekir. Öğrenemediğiniz bir konu başka matematik konularında da sıkıntı çekmenizin bir nedenidir. Örneğin üslü sayılar konusunu tam kavrayamamış öğrencinin logaritma konusunu algılaması özel ders yardımı olmadan oldukça güçtür. Bu doğrultuda Matematiğin içinde bulunduğu bütünlüğü iyi görebilmek, o bütünlüğün gerektirdiği düşünüş biçimini sahip olmak ve anlayabilmek  başarıyı yakalamakta en önemli etkenlerden biridir.

Sonuç olarak Matematik dersinde başarılı olmak diğer derslere nazaran daha fazla özveri gerektirir diyebiliriz.  Sözel dersleri yapabilmek için bilgileri öğrenmek yeterliyken Matematik dersini yapabilmek için bilgileri öğrenmek ne kadar önemliyse onları sorular üzerinde doğru uygulayabilmekte o kadar önemlidir.Yani öğrenci Matematikte başarılı olmak istiyorsa Matematiğe diğer derslere ayırdığı vakitten daha fazla vakit ayırmalı, ayırdığı bu vakit düzenli ve sürekli olmalıdır.

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.