Matematiği Öğrenmenin Yolları

Matematiği Öğrenmenin Yolları

Matematiği Öğrenmenin Yolları

Öğrenmek özgüven gerektiren bir iştir. Özellikle Matematik öğrenmek. İster sınıf ortamında olsun ister özel ders ortamında  olsun öğrenci öğrenmek istiyorsa orta düzeyde dikkat etmesi gereken şartlar vardır. Sessiz ve ders çalışabileğiniz bir ortam ,doğru kaynak seçimi, öğrendikten sonra yeterli sayıda tekrar ve uygulama yapmak gibi şartlar vardır. Kalıcı bir öğrenme için en önemli maddedir. Bu şartların  biri bile eksik kaldığında öğrenme bütünüyle gerçekleşmez. Örneğin öğrenci ne kadar Matematik dersinde becerikli olursa olsun eğer uygun ve sessiz bir ortamda çalışmıyorsa ondan anlamasını vebaşarılı olmasını düşünemeyiz. Ya da derste çok iyi anladığı bir konunun tekrarını ve uygulamasını yapmadığında öğrenci konuyu hatırlamakta güçlük çeker.

Tabi bu söylediğimiz hususların yanında öğrenci uyguladığında faydasını göreceği başka yöntemler de vardır. Öğrenci ezberleme konusunda sorun yaşıyor ise odasının duvarını kullanarak verimli hale getirilebilir. (Matematik ne kadar sayısal bir ders olsa da elbette öğrencinin öğrenmesi gereken formülleri de barındırır.) Defter açıp çalışmaya üşendiği anlarda öğrenci bu notlara bakarak günlük tekrarını yapmış olur. Aslında bu yöntem Matematikte formüllerin akılda kalmasında etkili bir yöntemdir. Yaptığı takdirde faydasını göreceği yöntemlerden biri de öğretme yöntemidir. Bu yöntem hakkında  ünlü bir filozofun şöyle bir sözü bize rehber olmaktadır: “Bir konuda ustalaşmak istiyorsanız, onu öğretin.” Bu sözü Matematik için de geçerli olduğunu anlayabiliriz. Öğrenci öğrendiği konuyu  kendi kendisine veya arkadaşlarına anlatmasında yarar vardır. Bu şekilde öğrenciye anlattıkça neyi bilip bilmediğini daha iyi anlar ve o konuda ustalaşır.

Kalıcı bir öğrenme için yapmanız gereken şeylerin yanında yapmamanız gereken şeyler de vardır. Günümüz öğrencilerine dönüp baktığımızda kız öğrencilerin televizyon başında çok zaman geçirdiğini erkek öğrencilerse vakitlerini bilgisayar oyunları ile doldurduğunu görmekteyiz. Bu iki eylemin de öğrenilen konuların akılda kalıcı olmamasında büyük bir nedenidir . Televizyon ve bilgisayar oyunları karşısında fazla vakit geçirmenin unutkanlığa neden olduğu söylenmektedir. Bunların yanında kola, cips gibi abur cuburların fazla tüketilmesi ya da fast food alışkanlığındaki aşırılık da unutkanlığı olumlu yönde etkiler. Bu davranışlarının neticesinde öğrenciler öğrendikleri bilgileri çok kolay ve daha çabuk unuturlar. Düzgün bir beslenme alışkanlığı da güçlü bir hafıza dolayısıyla doğru ve akılda kalıcı şekilde öğrenebilmek  son derece önemlidir. Belirttiğimiz bu yiyeceklerden uzak durup bunların yerine daha fazla balık ve badem tükettiğinizde daha güçlü bir hafızaya sahip olursunuz. Ve bu, öğrendiğiniz bilgilerin kalıcı olması adına atılmış önemli bir adımdır.

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.