İngiltere’de evde eğitim alan çocukların sayısı arttı

İngiltere’de evde özel ders ve eğitim alan çocukların sayısında son üç yılda yüzde 40’dan daha fazla oranda artış olduğu bildirildi.

Tüm ülkede binlerce eğitim döneminde öğrenciler sınıflarda eğitim yerine evde eğitim almaya başladı. Ailelerin bu kararlarındaki en etkili nedenlerinin başında çocuklarının okulda yaşadıkları “ayrımcılık ve dışlanma ”dan kaçınmak yer alıyor.

Ülke geneline yönelik son verilere göre 2016/17 eğitim döneminde yılında 49,000 çocuk evde özel ders ve eğitim aldı. Bu veri, 2014/15 yılında evde eğitim gören 35,000 çocuğa göre yüzde 42 oranında bir artış yaşandığını gösteriyor.

Üç yıllık veri talep edilen 177 yerel yönetimde 164 tanesinde bir artış olduğunu bildirdi. İngiltere’nin Güney Doğu eyaetinde Wight Adası, evde eğitim ve özel ders gören öğrenci oranının en yüksek olduğu yerdir. Bu bölgede yaklaşık her 50 çocuktan biri okul yerine evde eğitim görüyor.

Sistemin dışında kalan öğrenciler hakkında duyduğu kaygıların artması ile  bakanlık, okul dışında eğitim gören çocukların bu durumları devlete bildirmelerini zorunlu hale getirilmeyi düşündüğünü açıkladı.

İngiltere de  Çocuk Hizmetleri Derneği, çocukları için evde eğitim veren ailelerin yerel yönetime kayıt olmalarını istiyor. Böylece bir sorun görüldüğünde, müfettişlerin harekete geçmelerinin önünün açılmasını sağlamak istiyorlar.

İngiltere’deki okulları denetleyen, kurum olarak bilinen (Ofsted) başındaki isim olan Amanda Spielman ise evde eğitimdeki bu artıştan “büyük endişe” duyduğunu dile getirdi. Spielman, çocukların sorumluluğunu ailelerine devrettiği için kısmen okulları suçladı.

Son yıllarda İngiltere ile birlikte Türkiye’de de evde eğitim gören öğrencilerin sayısında artış gözlemlenmektedir. İstanbul’da Univerist Eğitim Koçluk Danışmanlık Kurumlar iştiraki olan evdeozelders.com kurucusu Eğitim Uzmanı Serdar BİLGİN bey’de bu konuda ailelerden birçok talep aldıklarını ve Okul ortamında dışlanma, ayrımcılık gibi konuların ailede bu konuda karar almaya zorlandıklarını dile getirmektedir. 

“Mental yönden okul ortalamasının altında kalan, Özel eğitime ihtiyaç duyan ve aynı zamanda bu organizasyona bütçe ayırabilecek öğrenci velileri evde eğitimden okuldaki örgün eğitime göre daha fazla fayda sağlamaktadır” Her yıl istanbul’da yaklaşık 150 aileye bu konuda danışmanlık hizmeti verdiklerini belirten Serdar Bilgin, Evde Eğitimin Türkiye’de arttığını ifade etmiştir. 

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.