Eğitimimiz Yaşamımızı Etkiler mi?

Eğitimimiz Yaşamımızı Etkiler mi?

Eğitimimiz Yaşamımızı Etkiler mi?

Suyun kaynama noktasını bilmek bize ne kazandırır? Ya da matematikteki türev konusunu ele alalım. Bu konuya müfredatta ne zaman sıra gelse o meşhur sorunun sorulması kaçınılmazdır: Bu konu günlük hayatta nerede karşımıza çıkacak. Matematik dersindeki türev konusunu öğrenmenin bize faydası nedir?

Bu aslında neredeyse doğru bir soru ve sorulması mantık işleyişinde yeri olan bir soru. Ama küçük bir farkla. Bize kalırsa bu sorunun doğru şekli şu olmalı: Bu konu hayatta nerede karşımıza çıkacak. Çünkü öğrendiğimiz her bilginin günlük hayatımızda yeri olmayabilir ama hayatın bir noktasında mutlaka yeri vardır.

Eğitim sürecinin içinde bu soru genelde lisede sorulur ve o konu öğrenildikten sonra herkesin ‘günlük hayat’ı farklılık gösterebilir. “Bu öğrendiklerimiz hayatta nerede karşımıza çıkar” sorusunu öğretmenine soran ve bu sorunun sağlıklı bir cevabını alan öğrenci o konuya olan ilgisinin ve becerisinin azlığıyla ya da çokluğuyla ilerleyen hayatına yön verir. Türev konusu hayatta nerede karşımıza çıkacak sorusunu soran ve bu konu hayatta mühendislikle olan işlerde karşımıza çıkacak cevabını alan öğrenci türev konusuna olan ilgi ve becerisinin fazla olmasıyla bir mühendis olabilir veya bu konuya olan başarısının az olmasının mühendis olmayabilir. Özel derslerde, okul derslerinde, dershanede derslerde  işlenen  konunun, bize sunulan bilginin nerede ne işe yaradığını belirtmek oldukça kritiktir.

Genç öğrenci arkadaşlarımızın gerek özel derste yada  okulda sorduğu sorularda yanlışlık var ise sorularının yanlış olduğunu söylerken aynı zamanda soruların doğru cevabının  ne olduğunu ve sordukları sorunun neden yanlış olduğunu da onlara anlatmalıyız. Özellikle de öğrendikleri konunun hayatta nerede karşısına çıkacağını merak eden öğrencilere hem öğretmenler hem de müfredat olarak gerekli cevabı sunmalıyız.

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Özel Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.