Eğitimde Yapılan Fırsat Eşitliği

egitimde-yapilan-firsat-esitligi

Eğitimde Yapılan Fırsat Eşitliği

İyi ya da kötü, doğru yapılan şey ya da yanlış ne yapıyorsak aslınsa  kendimize yapıyoruz. Hayatta en büyük kazığı aslında yine  kendimize kendimiz atmış bulunuyoruz. İşte eğitim de tam bu noktada üzerinde hassasiyet gösterilip  durulması ve tamda bu nokta da düşünülmesi gereken önemli bir konu. Toplum yaşantımızın belki de en önemli konularından biri. Yani aslında  olaya hangi bakıış  açıdan bakarsanız bakın, geleceği garanti altına almanın kelimenin tam anlamıyla yegane tek  yolu. Dünkü zamanı  geçtiğinden dolayı , bugüne yeni güne başlamış ve malesef ne yazık ki tüketmek üzere olduğumuzdan, yarın en azından bir şeyleri doğru yapabilme adına yegane yani tek şansımız olarak bu konu duruyor.

Bir devlet dairesine  usulsüzce yapılan bir atama olağan bir dönem için oldukça sorun yaratmaya açıktır ya da bir başbakanın yaptığı ya da herhangi bir  devlet adamı geçen bir seçim dönemi kadar oldukça sorun yaratabilir. Fakat eğitim sisteminde yapılan  bir yanlışlık kelimenin tam anlamıyla aslında meyve sepetinin dibinde duran çürük meyve yerindedir. Dışardan o sisteme bakıldığında gözükmez fakat ağır ağır yavaş yavaş tüm sepeti yenilmez hale sokmakla meşguldür. Söz konusu meyveler olduğunda çok çok bir iki kilogram meyve parasına sorunu halledebilirsiniz de eğitim için aynısı geçerli olabilir mi?

Eğitime dair yapılmak istenen tüm değişikliklerin temelinde sihirli bir cümle yatmakta. Sihri de ironiyi de kendi içinde barındıran bir cümle. Eşitliği bu denli savunup, komünizm korkusu yaşayan başka bir ülke var mıdır acep? Neyse derdim komünizm değil zaten, onun da bir derde derman olduğu yok.

Esasında değişim o kadar da yumuşak olmadı. Bunun ispatı rakamlar. 2004 yılında üniversite sınavına girdiğimde özel üniversiteler dahil olmak üzere toplamda yaklaşık 80 küsur tane üniversite vardı. Eğer google kandırmıyorsa şu anda yaklaşık 173 tane üniversite bulunmakta. Eğer ülkemde akademik açlık 8 yılda mutant denilebilecek bir düzeyde artmadıysa, bu işte bir sıkıntı bulunmakta. İşin tuhaf tarafı son 8 yılda artan üniversite sayımızla paralel bir akademik üretim artışı yer almamakta. Hatta yıllardır süregiden bazı tercihlerimizde de değişim söz konusu.

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.