Eğitimde Kendimizi Kandırıyoruz

Bir kaostur eğitim Türkiye’de.  Çok zeka gerektirmez.  Soru sistemini anlamak ve ezberlemek yeter.  Bu yüzdendir ki birçok okul öğrencilerin son senelerini eğitimden çok sınava hazırlarlar.  Ekstra saatler konulur, daha sosyal ve sanat içerikli müzik, resim, drama gibi dersler iptal edilir, yerlerine sınava hazırlık dersleri eklenir.

5.000 birinci çıkaran bir liseye giriş sınavından kim ne anlasın?

Hele ki bu okulların İngilizce’yi çok mübah birşeymiş gibi öne çıkartmaları, okullarının çeşitli yabancı sistemlere dahil olduğu yolundaki anlamsız açıklamalar tüm velilerin kafasını bulandırıyor, gözlerini kamaştırıyor.  Veliler birbirleri ile konuştukça, diğerinin fikrini benimsiyolar.

Yeni çocuğu olan herkes bu yollardan geçiyor.  Önce diğer velileri dinliyor ve buna göre karar veriyor hangi okulun iyi olup olmadığına.  Aradan birkaç yıl geçtikten sonra onlar tecrübeli veli oluyorlar ve diğerleri onlara soruyor.

Biz veliler maalesef ne istediğimizi tam olarak bilmiyoruz.  Koyun psikolojisi ile davranıyoruz.  Diğerlerinin çocukları böyle yapıyorsa doğrudur mantığını çoğu zaman güdüyoruz.

Özel okullar olmuş 25.000 TL – 50.000 TL arası.  Devlet okullarının hali malum.  Birkaç plot okul dışında oldukça imkanları düşük.    Öğretmenler kendilerini parçalıyorlar düzgün eğitim için.

Ülkemizde özel okulu devlet okulundan ayıran en büyük özellikler, lisan, sosyalleşme ve daha iyi okul tesisleri olarak lanse ediliyor.  ideolojik tarafını düşünmezseniz bence tek avantajı sınıf mevcutlarının az olması.

Lisan:  İngilizce öğrenmek için yılda 30.000 TL vermeye gerek yok.  İsteyen illa ki öğreniyor.

Tesisler:  Çocuklar kırk yılda bir kullnıyorlar.  Okul tanıtım günlerinde öyle bir anlatılıyor ki, sanki her dakika orada çalışacaklar.  Yok efendim neredeeee!!!  Nadiren gidiliyor o tesislere.

Sosyalleşme:  Çocklar birbirlerini öldürecekler.  Paran kadar konuşuyorsun. Ego, ukalalık tavan yapmış bu çocuklarda.

3-5 tane köklü ekollerden gelen okullar hariç, diğer özel okulların durumu vahim.  Ticarethaneler.  Kendi okulunda takdir alan çocuklar, başka okulun sınavında dökülüyorlar.

Tabii çokazınlıktaolmak ile beraber mutlaka işini çok güzel yapan özel okullar ile öğrenciler vardır.  Onları tenzih ediyorum.

Çok büyük bir özel okul savunucusuydum 4 yıl önce.  Şu anda oğlumun devlet okulunda okuyan arkadaşları da var.  Eğitimlerinde çok fark yok.  İş öğretmende bitiyor.

Çocuklara düşünmeyi öğreten, hayata bakış açılarını gösteren okul yok.  Siz siz olun bu tuzağa düşmeyin.  Çocuklarınızı gereksiz streslere, yarışlara sokmayın.

5.000 birinci çıkaran bir ülkede yarışa girse ne olur, girmese ne olur.

Mutlu, bilgili ve düşünen çocuklar yetiştirelim yarışan değil.

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.