Dersten Üst Düzeyde Verim Almanın Yolları

Dersten verim almak için neler yapılmalıdır?

Verim Ders Çalışma Teknikleri

Özel dersin maksimum verimde geçmesi için öğretmenin ve öğrencinin göz önüne alması gereken durumlar  vardır. Özel ders,öğrenciye  uygun bir zaman diliminde, kendini rahat hissedebildiği bir ortamda ve iyi iletişime geçtiği bir öğretmen ile yapılmalıdır. Öncelikli olarak bu şartların sağlanması öğrencinin öğrenmeye hazır hale gelmesi açısından önemlidir.

Öğrenci bu maddeleri sağlayıp derse hazır olur ve sıra öğretmendedir. Dersin verimini artırmak için zamanı iyi kullanmaktır. Çünkü özel derste konu anlatımı olduğu kadar da  o konudaki farklı soru tarzlarına da bakmak  önemlidir. Bu yüzden konu anlatımı yapılırken mümkün olduğunca zamanı  iyi kullanılmalı, öğrencinin daha az zamanda daha çok öğrenmesi hedeflenmiştir. Bu düşünceden hareketle özel dersin daha önceden hazırlanmış notlardan anlatılması fikrine ulaşılır.. Daha önceden notlar hazırlandığı için  öğrenci konu anlatımı yapılırken bir şeyler yazma ihtiyacı gerekmez hem derse daha iyi odaklanır hem de farklı soru tarzlarına bakmak  için gerekli zaman yaratılmış olur. Öğrenci konu ile ilgili birşeyler hatırlamak istediğinde konunun gereksiz ayrıntılardan arındırıldığı kısa ve öz olan bu notlara bakar.

Bunlara ek olarak aşağıda saydığımız maddeler de özel dersin kalitesini  artırmak açısından oldukça önemli  ve aklımızda bulunmasında yarar vardır.

  • Öğrenci öğretmene ne kadar fazla soru sorarsa ders o kadar verimli olur.
  • Öğretmen öğrenciye ne kadar fazla soru sorarsa öğrencinin derse olan ilgisi o kadar artar.
  • 40-50 dakikada bir verilen aralar öğrencinin zihninin dengeli bir düzeyde çalışmasını sağlar.
  • Derslerin bir kaç kaynakla birlikte işlenmesi öğrencinin farklı soru tarzlarına alışkanlık kazanmasında etkili olur.
  • Derste işlenen konuların ödevlerle tamamlanması öğrenilen bilgilerin akılda kalıcı olmasını sağlar.

Tüm bunlar aslında okul dersleri ve özel dersin yapıları arasındaki şu farktan kaynaklanmaktadır. Okulda işlenen derslerde öğretmen öğrenciye sadece yolu gösterir. Özel derslerde ise öğretmen öğrenciye tüm yolu boyunca yanında olur . Bu yazıda da öz itibariyle öğretmen ve öğrencinin beraber yürüyeceği bu yolda birbirlerine nasıl yardımcı olacakları anlatılmıştır.

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.