Ders Çalışma Metodları

ders-calisma-metodlari

Ders Çalışma Metodları

Saatlerce aralıksız çalışmak, çalışılması gereken konuları son günlere bırakmak, hep aynı dersi çalışmak veya bireyin istediği derse göre, yani hangi ders çalışılmak isteniyorsa ona çalışmak en sık rastlanılan yanlış çalışma örnekleridir.

Ders çalışılmask ne kadar önemli ise  nasıl bu derse çalışılacağının bilinmesi de başarıda önem taşımaktadır ve belki çalışmak kadar önemlidir. İnsan hayatı boyunca her gün yeni bir şeyler öğrenmektedir, özellikle hayata hazırlanan öğrencilerimizin öğrenmeyi en etkili bir şekilde gerçekleştirebilmeleri için öğrenme metotlarını uygulamaları gerekmektedir. Yani öğrenme kadar öğrenmeyi öğrenme de oldukça önem taşımaktadır. Dağınık , düzensiz çalışmaların verimi düşürdüğü açıktır.

Düzenin , disiplinin , sistemin bulunduğu kişide başarı ulaşmak çokta zor  değildir. Aşağıda öğrencilerimizin çalışırken uygulamalarını önereceğim metodlar bulunmaktadır.

  • Ders çalışma süreleri 50 dk olmalı, fazla aralıksız ders çalışılmamalı, çalışma zamanı uzun olsa bile 50 dk çalışıp 10 dk dinlenmeli.
  • 50 dakikalık çalışma süresinin tamamı yeni konu çalışımı veya soru çözümü olmamalı, 35-40 dk çalışma , 10-15 dk. da çalışılanın tekrarı olmalı. (etkin öğrenmede tekrar en önemli unsurlardan biridir)
  • Aynı ders 3-4 ders saatinden fazla çalışılmamalı , farklı dersleri çalışırken bir taraftan beyin dinlenmekte ve öğrencinin motivasyonu daha üst seviyede olmaktadır. Hep aynı yemek yenirse hayat nasıl olurdu acaba İstenilen ders değil ihtiyaç olunan ders öncelikle çalışılmalıdır. Genelde öğrenci çalışmayı istemediği derslerde başarısızdır. Bu derslerden kaçmak yerine , üstüne gitmeleri , anlamaya çalışmaları en azından denemeleri gerekmektedir. Kendi kendilerine altlarından kalkamayacak seviyede dersten kopmuşlarsa, çevrelerindeki konuya vakıf kişilerden yardım istemeli ve derse çalışmaya devam etmelidirler.
  • Çalışma programı yapılmalıdır. İyi bir programla öğrenci hem derse hem oyuna ve sosyal faaliyetlere vakit ayırabilmektedir. Ama programı yapmaktan çok uygulanması daha önemlidir , uygulanmayan bir programın hiçbir işe yaramayacağı açıktır. Herkes program yapar ama sadece uygulayanlar başarılı olur.
  • Dersler mümkün olduğunca yazarak çalışılmalıdır. Yazarak çalışmak , okuyarak çalışmaya oranla çok daha etkilidir. Sayısal, sözel tüm dersler yazarak çalışılmalı, bol egzersizle pekiştirilmelidir. Özellikle sayısal dersler okunarak kesinlikle çalışılmaz. Okulda yapılan tüm örnekler çözülmeli, ekstra alıştırmalarla takviye edilmeli, konuların özeti çıkarılmalıdır. Aksi taktirde yani yeterli egzersiz yapılmaz ve konu pekiştirilmezse öğrenci konuyu anlamış olsa bile değişik soru tiplerini yapamaz, bildiklerinde de takılır sonuca, gidemez. Emek vermeden başarı gelmez.
Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.