Deneme Sınavını Analiz Etme

Deneme Sınavını Analiz Etme

Deneme Sınavını Analiz Etme

Hazırlık sürecinde adayların bir kısmı konu tekrarlarını bitirirken bir kısmı ise konuların son tekrarlarını yapmakla meşgül. Deneme sınavları hazırlık sürecinde bir boy aynası hükmünde olacaktır. Yapılan her yapılan deneme sınavı, yapılan çalışmalar ve  işlenen konular yetkinliği veya yetmemesi konusunda ki  ipuçları önemli çizgiler belirleyecektir. Deneme sınavlarının yapılma amacı daha çok verim elde edilmesi için kurallara uyulması beklenmektedir.

Nitelikli deneme sınavları olun yalnızca konu bağlantılı uygulanan sınavlar, yalnızca işlenen konuların öğrenme seviyesini sonuç olarak vereceği için  adayın gerçek seviyesini yansıtmayabilir. Bundan dolayı tüm YGS konularını içeren, ölçme  kriterlerine uygun bir şekilde hazırlanmış denemeler tercih edilmelidir.

Sınav uygulama ne kadar arayla yapılmalı? Şu an itibarıyla sınava 1 aylık zaman dilimi var. İlk iki hafta 2 günde bir sınav, sınava 2 hafta kala ise günde bir deneme sınavı yapılması, mümkünse sonuçların cevap kâğıdına kodlanması, sınav süresine dikkat edilmeli, sınav olurken ara verilmemesine dikkat edilmelidir. Sınav bittikten sonra bir müddet dinlendikten sonra telafi çalışmalarına başlanmalıdır.

Deneme sınavları sonrasında gerçekçi bir şekilde analiz edilmeli Yanlış cevaplandırılan sorulara yönelik eksiklikler sınavdan sonra konulara dönülüp tekrar edilmeli, hata ve eksiklerini giderme yoluna gidilmelidir. Bu konuda pratik olarak önerilen telafi yöntemi şöyle olabilir: Örneğin, adaylar işledikleri halde yapamadıkları veya yanlış yaptıkları her soru için deneme sonrasında bir dahaki deneme sınavına kadar 10 soru çözmeli veya konu tekrarı yapmalıdır. Bu şekilde nokta çalışmalarla az zamanda eksiklikler telafi edilecektir. Ancak deneme sınavı sonuçları iyi bir şekilde değerlendirildiğinde bir anlam kazanır. Eğer böyle bir gayret içerisine girilmezse, belli bir süre sonra aynı deneme sınavını çözdüğünüzde yine benzer hataları tekrarlamak sürpriz olmayacaktır.

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.