ÇOCUKLARIN DERS ÇALISMASI ADINA NELER YAPILABİLİR?

evdeozelders.com

1. Soruna ilişkin tanılama yapılabilir. Yaşına paralel bir dikkat ya da zeka testi uygulanarak sorunun ne olduğu ve hangi düzeyde olduğu öğrenilmelidir. Sonrasında sorunun şiddetine göre danışmanlık desteği alınabilir.
2. Uygun pekiştirecin ne olduğu belirlenerek doğru zamanda ve doğru dozajda kullanılması sağlanabilir Pekiştireç, çocuğun yaşına, ilgi ve ihtiyaçlarına, yapılacak işin yüküne göre seçilmelidir. (Çocuk için çikolata cazipken, ergen için olmayabilir)
3. Davranış değiştirme tekniklerinden biri kullanılabilir. Koşullu anlaşma ya da premack gibi. (İki saat ders çalışırsan 2 saat basketbol oynayabilirsin gibi.)
4. Yazı yazmaktan hoşlanmıyorsa ya da psikomotor (Kas gücü ve zihinsel koordinasyon gerektiren) davranışları yapamıyorsa, klavye kullanarak yazması istenebilir. Psikomotor beceriyi artırma amaçlı egzersizler yaptırılabilir. (İnce kas gelişimini istendik bir şekilde tamamlayamayan bir çocuk, zorlandığı için yazmayı sevmeyecektir. Bu çocuğun klavye kullanarak yazması ve çıktı alarak öğretmene götürmesi önerilebilir.)
5. Ders çalışma sürecine ilişkin ebeveynler ya da akranlarla rol model uygulaması yapılabilir. Ders çalışma sürecinde ebeveynlerde eğitsel bir etkinlik yapabilir ya da çocuğun akranıyla beraber çalışması için uygun fiziksel ve duyuşsal ortam hazırlanabilir.
6. Ders içeriği ilgi çekici bir bir şekilde verilebilir. Ders çalışma materyali güncel gelişmeler ışığında, yaşama yakınlık ilkesi çerçevesinde yapılandırılabilir.
7. Ders çalışma saatleri belirli sınırlamalara dayandırılılabilir. Zaman dayalı bir plan hazırlanabilir. (30 dakika ders, 20 dakika dinlenme ya da en fazla 2 saat ders gibi.)
8. Öğrencinin öğrenme ve odaklanmaya yönelik bireysel hızı ve psikolojik güçlülüğü dikkate alınabilir. (30 dakikalık süreçlerle çalış, sıkıldığında bırakarak istediğin bir başka işle 30 dakika uğraş, bugün bitirmek zorunda değilsin gibi.)
9. Ders çalışma öncesinde dersin çalışılması ya da çalışılmaması sonrasında ortaya çıkacak olumlu ve olumsuz durumlara yönelik hedeften haberdar etme yapılabilir. (Bu konuyu çalıştığında devlet ile hükümet arasındaki farkı öğrenmiş olacaksın gibi.)
10. Sadece yazılı değil, görsel, işitsel etkinlikler içeren ders materyalleri hazırlanabilir. Çoklu zeka kuramına göre materyal hazırlama gibi.

Profesyonel Destek İçin 02167061154 05327673720 Numaralı telefondan destek alabilirsiniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.