Çocuklarımız Neden İngilizce Konuşamıyor

Çocuklarımız Neden İngilizce Konuşamıyor

Çocuklarımız Neden İngilizce Konuşamıyor

Geçtiğimiz hafta Ankara’da yapılan forumda bulguların detaylı olarak incelenip değerlendirdiği rapor, daha önce MEB Nabi Avcı’ya da sunuldu.

  • Rapora göre öğrencilerin sınıfları üst seviyeye çıktıkça İngilizce dersine olan ilgileri gittikçe azalıyor.Çünkü çocuklar derslerde kitap ağırlıklı ilerleyen dersleri sıkıcı ya da çok zor buluyor.
  • Eğitimin başlangıcında 5. sınıfta bulunan öğrencilerinin yüzde 80’i İngilizce dersine ilgi duyduklarını sevdiklerini söylerken bu oran yıldan yıla sürekli olarak azalarak 12. sınıf ta bulunan öğrencilerinde ise bu oran yüzde 37’ye düşüyor.
  • Öğrenciler İngilizce ders kitaplarını da sevmediklerini belirtiyor.

Rapora göre Türkiye’deki İngilizce öğretmenlerinin yüzde 80’i etkin dil dersleri vermek için gereken özelliklere  ve dil becerilerine sahip.

Ama  buna rağmen Türkiye’de öğrencilerin büyük bir çoğunluğu yani yüzde 90’nın üzerinde bin saatlik görülen  dersten sonra İngilizce yeterlilik düzeyi, temel düzeyde kalıyor.

Gözlemlenen bütün sınıflarda ise su sorun bulundu , öğrencilerin İngilizceyi kullanarak iletişim kurmayı ve dile işlevsellik kazandırmayı öğrenemedikleri saptandı.

Raporun önerileri arasında devlet okullarında 4. sınıfta başlatılan yabancı dil eğitiminin 2’nci sınıfta başlatılmasının, yüksek öğrenim de dahil sonraki eğitim aşamaları üzerinde olumlu etkiler yapacağı belirtiliyor.

Ayrıca şu anda ilkokul müfredatında 2 saat olan yabancı dil derslerinin müfredatı öğrencilerin dersleri daha seveceği şekilde değiştirdikten sonra haftada en az 6 saate çıkarılması da öneriliyor.Geçtiğimiz hafta Ankara’da yapılan forumda bulguların detaylı olarak değerlendirdiği rapor, daha önce Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya da sunuldu.

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.