Çocuk ve Rekabet

okulun-basaridaki-etkisi

Çocuk ve Rekabet

Rekabet (L’emulation), kendilerinden aşağı kalmamak ve onları geçmek için, aynı konumda, aynı düzeyde olanları taklit edip tavırlarına geçirme hususundaki eğilime denir. Çocukta rekabet duygusunun uyanması, taklit ve benlik eğiliminin tespit edildikten sonra meydana gelir. Okul yaşamında  ya da evde çocuk için rekabet ortamının bilinçli olarak yaratılması bazı problemleri de beraberinde getiriyor. Moralini yükselmek amaçlı düşünülüp oluşturulan rekabet ortamı başlangıç için işe yarasa da uzun vadede zararlı olabilir.

Rekabet ortamının getirdiği birçok zarar sayabiliriz ancak rekabetin verdiği en önemli zarar çocukta değersizlik duygusu yaratmasıdır. Rekabet ortamında çocuğun değeri başarısına ve diğer insanlara göre belirleniyor. Halbuki, bir çocuğun değeri kendi değerleri ve kimliğinden dolayı belirlenmelidir. Rekabet ortamında kazanan çocuk kendini değerli, zeki  ve önemli düşünceler düşünüp , o şekil hissederken aynı ayna yerini korumak için strese giriyor, öte yandan kazanamayan çocuk da kendini sürekli değersiz hissediyor ve bu durum başarısızlığa yol açıyor. Bu husus öğrenmeyi engelleyen nedenlerden birisi olarak son zamanlarda daha çok sık bir şekilde eğitimcilerin karşısına gelmektedir..

Rekabetin olduğu bir ortamda sevgi değil, yargının olduğu bir ortam oluşmaktadır. Daima yargılanmakta olan  ve bir daha  yargılanacağını düşünerek hareket eden çocuk mutsuz ve huzursuz olur. Burada asıl yapılması gereken çocuğun gayretini artırmaktır. Gayret etmek rekabetin aksine daha olumlu sonuçlar doğurur. Bir başkasıyla rekabet etmek yerine bulunduğu konumdan daha iyi bir konuma ulaşmak için gayret göstermesi çocuğunuzun daha iyi yerlere, daha mutlu ve huzurlu bir şekilde gelmesini sağlar. Aynı zamanda başarısı kalıcı olur. Amacınız başarılı çocuk yetiştirmekse çocuklarınızı başkaları ile rekabete değil daha iyisini yapmak için çaba sarf etmeye yönlendirin.

Çocuklar diğer insanlar ile değil kendileri ile karşılaştırılmalıdır. Ancak o zaman sürekli kendilerini geliştirerek mutlu bireyler olarak büyürler.

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.