Çoçuğum Ders Çalışmıyor

cocugum-ders-calismiyor

Çoçuğum Ders Çalışmıyor

Ebveynlerine  ‘ödevimi yaptım’ diyen öğrencilerin yeterli bir şekilde ders çalıştığı düşüncesi içerisindedir . Ödevini bitirmek için hızlı bir şekilde  yapan öğrencinin bu durumu onu yanıltmaya yol açar.

Gün içerisin de çalışma hızını , yoğunluğunu ayarlayamamış çocuk, sınav zamanı geldiğinde  büyük problemler karşısına çıkar ve  sıkıntılar yaşar. Bu duruma düşmemek  için her gün  yaptığı ödevin yanı sıra günlük derslerin tekrarı  yapılmalı ve bir sonraki güne ders var ise hazırlık yapılmalıdır.

Tüm  veliler ve eğitimciler çocuklarına ve öğrencilere “hadi git, odanda biraz  ders çalış” veya “ders çalışmalısın , çalışırsan  daha başarılı olursun” şeklinde yönlendirip tavsiyeler veriyorlar. Ama görmediğimiz  yani gözümüzden kaçan bir nokta var. O da ‘Öğrenciniz veya çoçuğunuz nasıl ders çalışmalı?’ sorusunun hiç bir çoçuk  sorulmaması ya da hiç bir velinin ve eğitimcinin cevaplanmamasıdır. Öğrenciler okulun birinci dönem istedikleri gibi geçmeyip  yeterli başarıyı elde edememişlerse o zaman daha iyi olmak ve daha iyi bir başarıyı alabilmek için verdikleri sözü yerine getirmeleri için nasıl çalışıcaklarını bilmeli ve taktik kazanmalıdırlar..

Ders çalışmaya başlamak için; öncelikle ders  çalışılacak mekânı iyi seçmek  gerekir. Aşırı derecede uyarıcılardan uzak durmak gerek , görsel malzemenin çoğunlukla olduğu  yerler değil de daha sade mekânlar tercih edilmeli.

Güzel bir şekilde havalandırılmış ve sıcaklık değerlerine (ne çok sıcak , ne çok soğuk optimum derecede olması gerekir) dikkat edilmiş mekânlar olmalı.  Öğrencinin çalışıcağı masa öğrencinin  biyolojik özelliklerine uyum sağlaması gerekmektedir. Oturucağı sandalye veya koltuğu çok da rahat bir şekilde  olmamalı. Oturmaya uygun olması gerekmetedir, uyumaya değil. Uzanarak çalışması doğru değilidir mutlaka masa başında çalışılmalı. Öğrencilerin çalışma odaları, salonlar veya televizyon başları değildir. Yani televizyon, radyo, müzikçalar açıkken ders çalışılmaz, ‘Ben müzik dinliyerek ders çalışıyorum’ diyenler kesinlikle kendilerini kandırıyorlar.

Hedefsiz olarak başlanmış her  çalışmalar sonuçsuz kalıp iyi bir sonuç olmayacaktır. Ödevler aslında bir nevi  ders tekrarlarıdır. Bu çalışmayı pekiştirir ama çalışma biraz da önümeze gelecek konulara bakmak ve bu konuyu anlamadan, mantığımıza sığdırmadan  konu geçmemeye çalışmak için yapılır ve etkili bir çalışma yöntemidir. Öğrencilerin en çok kaçırdıkları budur. Ödevler hızlıca yapılır. Ders çalıştım, ödevimi bitirdim şeklinde ifadelerle aile bireyleri ve kendisini kandırdığını zanneder. Bu tempo biraz da tembelliğe alıştırır. Sonra sınav dönemlerinde tempo artırılması gerektiğinde bu şekilde çalışan öğrenciler zorlanır. Hangi konuyu çalışacağım, nereden başlayacağım ve nerede bitireceğim soruları cevaplanmalı ve öğle çalışmaya başlanmalıdır. Bireysel farklılık göstermekle birlikte 45-50’şer dakikalık periyotlar halinde çalışmalar disipline edilmelidir.

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.