Cep telefonu ve Tabletler Eğitir Mi ?

cep-telefonu-ve-tabletler-cocuklari-egitir-mi

Cep telefonu ve Tabletler Eğitir Mi ?

Çocuklarda artık cep telefonu ve tablet kullanımı inanılmaz boyutlara ulaştı, peki  bu kullanım sizce  doğru mu? Yani 3 yaşındaki çocuğu tabletle tanıştırıp , eline tablet verip sözde eğitici olan  oyunlarla oyalanması ileride nasıl bir artılarla ya da nasıl bir  eksilerle dönecek. 5 yaşında olan  bir çocuğun 10 parmak klavyeyi çok iyi bilmesi ve   kullanıp bilgisayar oyunlarında yarışlarda hep birincilik  kazanıp bitirmesi ona ileride ne sağlayacak , artısı ne bunun .

İsterseniz ben size cevabı vereyim hiç bir şey  sadece kocaman  bir hiç..

Zeka seviyesi çok düşük hatta bu konuyla ilgili engelli sayılabilecek şekildeki çocuklarda  bile bilgisayar kullanım sayısı artmış ve  tablette oyunlar oynayabiliyor o yüzden bakıldığında çocukların bu uygulamalarla  kazandıkları şeyler ya da oynaya oynaya tekrarladıkları ve  artık bu işte  uzmanlaştıkları bölümleri çabucak geçmeleri övünülecek bir durum veya bir şey değil. Google’in Appel’in zengin sahipleri mühendisleri yazılımcıları yani çocuklarınız için o programları yapan , oyunların programların yapılmasına yardımcı olan kişilerin çocukları nasıl okullara gidiyor biliyor musunuz? Dört bir tarafı dokunmatik ekranlara kaplı , herşey ellerini altında , fiber masalar falan.. Tam aksine aslında çocukların gittikleri okulda akıllı tahta bile neden şey yok.

Hiç unutmuyorum ve her zaman aklıma gelir, oğlum yeni okula başladığı dönemlerde  sınıfa zor şer bir tepegöz (bir nevi projeksiyon görevi görüyor) alınmış belki on kere bile kullanılmamıştı çünkü  tepegöz kullanması oldukça zordu ama şimdi ki dönem de  öyle değil peki iyi mi oldu böyle olması? Sınıfta televizyonun ne işi var bir sorun kendinize,ne için önemli ki ? Ya da şöyle demeliyim , Fatih projesi kapsamı  ile dağıtılan tabletleri kullanan öğrencilerin istatistiklerine bakıldığında sizce başarı derecesi artmış mı? Açıkcası ben sanmıyorum hem bilgisayar hem de tabletler ve cep telefonları çocukların zekasını oldukça çok köreltiyor.

Google ve Apple da bulunan  yöneticilerinin ve çalışanlarının gittiği okulda çocuklar 7 yaşına  kadar oldukça çok  teknolojiden uzak tutuluyor çünkü 7 yaşına kadar verilecek eğitimlerin  çanak çömlek yapma, dikiş dikme , dışarıda oyun oynama ,kitap okuma, hikaye anlatma gibi verilen eğitimlerin 7 yaşından sonra o tarz işlevlerin zekaya dönüştüğüne inanılıyor araştırmalara göre. Tam olarak olmasa da bu duruma  katılıyorum Çocuklarımız bir fanus içinde büyümeye  başladı biz çocuklarımıza sabredemiyoruz biraz işimiz olsun nefes alalım diye açıyoruz bir oyun veriyoruz çocuğun eline.

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.