Bitişik Yazı Zorunluluğu Olmamalı

bitisik-yazi-zorunlulugu-olmamali

Bitişik Yazı Zorunluluğu Olmamalı

Senelerdir veliler de olmak üzere  öğretmenler dahi  bunu söylüyor ama Milli Eğitim Bakanlığı nedense  bu konuya kulaklarını tıkıyor. Bu konuya dair uzmanlar öğretmenler  Milli Eğiti Bakanlığına çok başvuru yaptı ama malesef nedense amacını anlayamadığınızbir şekilde bu yapılan  zulüm tam gaz sürdürülüyor.

Bitişik yazı ilk olarak 1. sınıflarda başlatılması uygun görüldü, çocuklar bitişik yazı ile ilk olarak okuma yazmaya başlarlarsa el yazılarının daha iyi ve  güzel olacağı düşünüldü sanırsam.

Çocukların eline verip  okudukları kitap düz yazıdan oluşuyor, öğretmenlerinde  anladıkları düz yazı ama çocuklara öğretilmeye çalışılan  bitişik nasıl bir ilişkidir bu! Hadi bu sorunları , problemleri geçtim kaynaştırma adı altında sınıfta bulunan  engeli olan  öğrencilere buna zorlamak nasıl birşeydir bu ?

Çocuklar el yazısı yazmaya çalışırken olduğundan  daha çok eğiliyor ve bedensel olarak da oldukça çok  zorlanıyor .Bitişik bir şekilde yazmayı öğrenirken sadece yazıya odaklanıp güzel mi oldu , nasıl oldu , kurallarına uygun mu oldu diye düşünmekten başka herhangi bir şey geçmiyor akıldan ne yazdığının umurunda olmadığı için önemi kalmıyor.

Okuma yazma daha geç öğrenilmeye başlanıldı.

Aradan geçen 5 sene sonra verdiğiniz yazılı kağıtlarını sınıf öğretmeninin  okuyamıcağı bir hal alıyor. Matematik dahi bile bitişik eğik yazı zorunlu tutuluyor ama yayınlar kitaplar nedense  düz yazı.. 2005 senesinden  itibaren sisteme geçmiş olan el yazısı sadece güzel yazı dersinde güzeldi bence . Zaten çok okumayı yazmayı sevmeyen bu durumdaki bir topluma el kadarken eziyet etmek diye buna denir. ve MEB bu kararından vazgeçecek gibi görünmüyor.  Ne zaman el yazısı ile eğitim görmüş öğrenciler öğretmen oldu işte o zaman bu sorunlar azalır. Bu durumda sayfalarca verilen yazı tekrarı derslerinde saç baş yolan anneler, yazdıklarını okuyamayan çocuklar ve öğretmenlerle korkunç yazılı bir nesil yetişti.. Allah ömür verirse sonuçlarını çok merak ediyorum.

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.