Beyin Egzersizin Yararı

Beyin Egzersizin Yararı

Beyin Egzersizin Yararı

Kitap okumak ve hatta örgü örmek gibi beyni meşgul eden faaliyetlerin hafızayı güçlendirip iyi hale getirerek ileriki zamanlarda hafıza kaybının önüne geçtiği tespit edildi. Webmd.com adlı sitede yer alan haberde,  araştırmaların sonuçlarına göre, orta yaşlara gelindiğinde dergi okumak, örgü örmek, dikiş dikmek ve sosyal aktivitelere bulunmak 70’li ve 80’li yılarda hafıza kaybı oluşumu riskini 3’te bir oranında düşürüyor.

Amerikan Nöroloji Akademisi’nin yıllık toplantısında yapılan çalışmalarda bahsedilen, 70 ila 89 arasındaki yaşlarda, hatırlama sorunu yaşayan yaklaşık 200 kişi, bu sorunu yaşamayan bir grup kişilerle karşılaştırıldı.

Araştırma yapanlar, katılımcılara son bir yıl içinde günlük faaliyetlerini ve 50 – 65  yaş arasında zihinsel  olarak ne yaptıklarını ve ne kadar aktif oldukları hakkında sorular sordu.

Orta yaşta olup okuyan,dikiş dikmek veya oyun oynayan , örgü örmek gibi el sanatı ile uğraşanlarda hafıza kaybı olma olasılığının yüzde 40 oranında azalmakta olduğu belirlendi. İlerleyen zamanlarda yani ilerleyen yaşlarda ise bu yapılan   faaliyetlerin  riski yüzde 30 ile yüzde 50 oranı arasında  azalttığı sonucuna varıldı.

Mayo Clinic nöropsikiyatristi Yonas Geda göreye ise , “70-80 yaşlarına geldiğinizde  bile bu beyin egzersizlerinden faydalanmakta geç kalmış sayılmazsınız” dedi. Geda, bu bulunan sonuçlarının doğru olduğunu onaylanması için daha fazla araştırma gerektiğini de sözlerine ekledi.

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.